Fransa Alsace Route des Vins

Fransa’da üzüm bağları ve şarapları ile tanınan bu romantik bölgeyi keşfedin!

Alsace Route des Vins, Vosges dağları arasındaki Ren vadisinde bulunan, verimli ve zengin toprakları ile yüzyıllar boyunca şarap üretimi yapılan bir bölge. Fransa’nın beyaz şarap ihtiyacının % 25 ini karşılayan bölge, göz kamaştıran üzüm bağları, Alman mimarisini andıran yarı ahşap evleri, çiçekli cıvıl cıvıl sokakları ile görülmeye değer bir bölge. Fransa Alsace Route des Vins’in gezi ve seyahat için en ideal ayları ise ilkbahar ve sonbahar ayları.

Yazın yapılan şarap festivalleri zamanında orada olmak enteresan bir deneyim olabilir. Şarap tatmak için ise en uygun mevsimin Eylül ayı.

Alsace Route des Vins neleriyle ünlü diye sayarken, Kronenbourg, Kanterbrau ve Fischer gibi dünyaca ünlü Alsace biralarını ve ünlü Alsace brendisiEaux de vie” yı da unutmamak  gerekir.

Alsace bölgesine gitmişkenMunster Cheese” denilen peynirini de denemekte fayda var. Ayrıca “foie gras” yani kaz ciğeri ezmesi de ünlü bir lezzet ama kazları zorla besleyip ciğerlerini yağlandırarak elde edilen bir ürün olduğu için biz bunu tavsiye etmiyoruz. Bunun dışında bölgenin “Choucroute” denilen lahana turşusunu anımsatan bir yemeği var. Choucroute, sosis, et ve benzeri birçok yemeğin yanında sunuluyor.

Önceki yazımız Alman Bmw firmasının 2014 yılı için tasarlayıp geliştirdiği Bmw i8 Concept Spyder isimli spor araba modeli hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın