İspanya Cordoba

Endülüs tarihinin önemli bir şehri ve eski Endülüs başkenti olan Cordoba, 1984 yılında Unesco tarafından insanlık mirasları listesine alındı. Cordoba’nın tarihi merkezi bir zamanlar İstanbul’un batısında yer alan en büyük metropoldü.

İspanya’nın modern bir ticaret merkezi olan Cordoba, seyahat ve tatil severlere çiçeklerle dolu küçük dar sokakları, avlu ve rengarenk meydanları ile büyüleyici bir atmosfer sunar. Pek çok gezgin her yıl düzenlenen flamenko festivalleri, çeşitli konserler, bale gösterileri ve daha birçok etkinlik için Cordoba’ya gelir.

İspanya Cordoba tüm bu sanatsal aktivitelerin dışında şehrin çiçeklerle süslenmiş, arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyüş yapmak, bu tarihi atmosferi koklamak isteyen ziyaretçilerin de ilgisini çekmektedir.

İspanya’nın güneyi tatil severlerin için inanılmaz eğlenceli ve bol alternatifli imkanlar sunar. Daha önce İspanya tatili yapıp da keyif alamayan kimseye rastlayamazsınız. Özellikle Granada’nın kesinlikle ayrı bir havası vardır. Sadece Alhamra Sarayı değil şehir olarak, eğlence olarak Granada gerçekten İspanya’da özel bir yere sahiptir.

Granada, İspanya’nın güney bölgesi olan Endülüs Bölgesi içerisinde bulunur. Uzun yıllar Arapların yaşadığı bu güzel şehirde Endülüs izlerini hemen hemen her yerde görüp hissedersiniz. Bu yönü ile İspanya’nın diğer şehirlerinden çok farklı bir tarzı vardır. Bunun da en güzel örneğini ise Alhambra Sarayı oluşturur. Granada’nın  sokaklarına kendinizi bırakıp dolaşmaya başladığınızda hem bugünü hem de tarihin izlerini aynı anda yaşarsınız.

Önceki yazımız Jeff Henderson‘un tasarladığı ve tamamen el yapımı olan Doğal taşlardan içecek sebilleri hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın