Küba Havana

Küba’nın başkenti Havana Karayiplerin en büyük şehridir. Havana halkının büyük bir çoğunluğu geçimini puro ticareti ile sağlamaktadır. Puro ticaretinin dışında şeker kamışı, mısır üretimi ve turizm şehrin diğer gelir kaynaklarını oluşturmaktadır.

Havana şehrinin eski başkent binası, şehrin en önemli mimari yapısıdır. İlk bakışta bakımsız bir görünen şehir yapısı, 1982 yılında UNESCO tarafından kültürel miras listesine girip koruma altına alındığı için sokaklar buram buram tarih kokuyor.

İspanyolca ismi La Habana, tam olarak San Cristóbal de La Habana, ılıman ve tropikal bir ilkim yapısına sahip olduğu için hava sıcaklıkları 23, 24 derecenin altına düşmemektedir.

Malekon sahil şeridi, Küba’nın Wall Street’i Museo de las Finanzas, Castillo de la Real Fuerza hisarı, Santa Maria Plajı, Varedero Plajı, Memorial Museo Jose Mart müzesi, Kristobal Kolon Havana mezarlığı, Morro Kalesi ve binlerce çeşit balık türünü bir arada bulabileceğiniz Akvaryum gezilecek yerler arasında.

Ernest Hemingway’de yer alan “müze-ev” de görülmesi gereken yerler arasında. Burası Finca Vigia, Havana’dan 15 km uzaklıkta bulunmakta. “Yaşlı Adam ve Deniz” gibi ölümsüz eserlerini yazdığı bu evde mobilyalar, kitaplar, Afrika’da ki safarilerden gelen duvarlara asılı trofeler ve yazarın diğer özel eşyaları hiç dokunulmamış gibi durmakta. Evin düzenini bozmamak için eve girmek yasak. İçeriyi ancak açık pencerelerden ve kapılardan görebiliyorsunuz.

Havana’da yıllardır bakımsızlıktan ve ruhtubetten yıpranan pek çok bina artık yavaş yavaş tamir edilmekte. Fakat bu mahallelerdeki insanların renkli yaşam tarzı ve kendi hallerine bırakılmış bu binaların Havana’ya kattığı özel atmosferde bu süreçte kaybolacak. Bazıları hala pırıl pırıl olan rengarenk eski Amerikan arabalarını da bu tabloya katarsanız Havana inanılmaz derecede çekici bir hal alıyor.

Önceki yazımız Giyilebilir uyku tulumu Napsack hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın