Sahildeki esrarengiz desenler

Güneşin bulutların arkasından selam vermeye başladığı günlerde tatil planları yapmaya başlarız. Masmavi denizde yüzmeye, hafif rüzgarın saçları okşamasına, sahilde aylak aylak yürürken ayağınızın altında ezilen yumuşacık kum tanelerini hissetmeye özlem duyarız. Hatta sahilde yürürken birazdan denizin sileceğini bile bile adımızı yazmaya çalışırız ıslak tuzlu zeminine.

Şimdi öyle bir sanatçı düşünün ki işi bu olsun. Tuvali sahil, fırçasıysa kocaman bir parça. 40 yaşındaki Andres Amador 12 yıldan beri sahillere şekil veriyor. Bir gün sahilde arkadaşına geometri anlatırken aklına gelen bu fikri ilk olarak evine çok yakın olan San Francisco sahilinde denemiş.

Desenlerini önce defterinde oluşturan ve sonra kuma karalayan Amador, asıl esin kaynağının, 2002’de Mel Gibson’ın başrolü oynadığı Signs filmine de konu olan, ekin tarlalarında bir gecede oluşuveren şekiller olduğunu söylüyor.

sahildeki-esrarengiz-desenler-designcoholic-1

Tasarımlarını aktarabileceği en uygun sahili Google Earth kullanarak seçiyor. Desenlerin silinmesi içinse gel gitin olduğu dolunay zamanında çizimlerini yapıyor. Çoğunlukla bir sahili tamamlamak için iki saat kendine yetse de daha zorlu ve uğraş gerektiren desenlerde arkadaşlarından ve fanlarından yardım da alıyor.

sahildeki-esrarengiz-desenler-designcoholic-2

Desenleri istediği gibi çizemediği günlerde bile mutsuz olmadığını çünkü temiz deniz havasında çıplak ayaklarla sahilde olmanın kendisini iyi hissettirmeye yettiğini söylüyor. Onca saat çalışıp tasarımlarını tamamladıktan ve deniz tuvalini sildikten sonra ne hissettiğini soranlara ise “Bunu önemsemiyorum çünkü bu sayede ertesi gün yeniden karalayabileceğim temiz bir tuvalim oluyor” diye cevap veriyor.

Önceki makalemiz Avustralya’daki pembe göl Hiller hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın