Son 25 yılını mağarada geçiren sanatçının yaptığı büyük şaheser

Meksika’nın çöllerinde bir sanatçı. Kendisine sanatçı denmesini sevmeyen bir sanatçı, sanat kavramının da üstüne çıkmış ve yaptıklarıyla büyük bir miras bırakmış Ra Paulette.

Ra Paulette sanatını mağaraya taşıyan Amerikalı bir sanatçı. Müşterisiyle kendisine aracılık eden patronların kaprisinden, sanata bakışlarından sıkılan sanatçı yıllar önce toplamış araç gereçlerini ve kişisel, bağımsız projesini başlatmış. Projenin sonuçları kadar süreci de ağızları açık bırakacak güçte.

Son 25 yılını toplumdan uzak bir şekilde, bir mağarada köpek dostu ile geçirmiş Ra Paulette, zamanını duvar oyarak geçirmiş. Ortaya çıkan sonuç ise tam anlamıyla bir şaheser.

Kendisine mağara oymayla ilgili bir takıntısı olup olmadığı sorulduğunda Paulette şöyle cevap veriyor : “Bir çocuk oyun oynamaya takıntılı mıdır ?

Projeyi yapma sebebini insanların ruhsal benliğini farketmesine ve huzurlu olduklarını hissetmesine aracı olmak diyerek açıklayan Paulette, mağaranın tamamen bitmesinden sonra burayı sanat odaklı aktiviteler ve sergilerin düzenlendiği bir alana dönüştürecek.

İlginç bir şekilde Ra, kendini bir sanatçı olarak görmüyor, merak algısını tutkulu bir biçimde betimleyen biri olarak görüyor ve “Benim kendimi ifade ediş şeklimin temelini oluşturuyor el işçiliği. Bunu güzel bir şekilde yapmak için, iyi yapabilmek için fiziksel güç kadar duygusal ve zihinsel bir güç de gerekiyor.” diye ekliyor. “Ben bu işi ‘kazmanın dansı’ olarak isimlendirmeyi seviyorum. Bu yaşlı adamın nasıl bu kadar çok şey yapabildiğinin sırrı da orada yatıyor.” diyor sanatçı Ra Paulette .

Ra Paulette’yi önceleri kimse bilmese de yapımcı Jeffrey Karoff onu keşfetmiş ve onunla ilgili “Cavedigger” yani “Mağara Oyucusu” adında bir belgesel film çekmiş. 39 dakika olan bu belgeselde Ra Paulette’yi, tutkularını, yaşam biçimini öğreniyoruz.

Şimdiye kadar Ra Paulette toplam 14 mağara oluşturmuş. Şimdilerde ise 15. mağara üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Aşağıda yer alan fotoğraflar üzerinden Ra Paulette’nin elleriyle işlediği bu insanüstü mağaralara göz atabilirsiniz. İşte el işi oyma sanatının en güzel örnekleri sizlerle :

son-25-yilini-magarada-geciren-sanatcinin-yaptigi-buyuk-saheser-designcoholic-01

son-25-yilini-magarada-geciren-sanatcinin-yaptigi-buyuk-saheser-designcoholic-02

son-25-yilini-magarada-geciren-sanatcinin-yaptigi-buyuk-saheser-designcoholic-03

son-25-yilini-magarada-geciren-sanatcinin-yaptigi-buyuk-saheser-designcoholic-04

Önceki yazımız Şaşırtıcı derecede detaylı hazırlanmış minyatür film setleri hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın