Egzersiz bisikleti ile çamaşır makinesi birleşince çamaşırlarda spor yaparken yıkanıyor !

Yaşam alanlarımızın giderek küçülmesi ile beraber, endüstriyel tasarımlarda çok işlevlilik ve insan gücünden faydalanma giderek artan bir trend haline dönüştü. Hemen herşeyin otomatikleştiği dünya insanoğlunun sağlığına çok da iyi gelmedi. Bu durumun farkında olan tasarımcılar da birkaç işi bir arada görebilen aletleri artık kol gücüyle çalışabilecek şekilde dizayn ediyor.

Bu durumun son örneği ise; egzersiz bisikleti ile çamaşır makinesinin birleşiminden oluşturulmuş, çok işlevli, “Bike Washing Machine” adındaki bu ürün. Bisiklet çamaşır makinesinin tasarımı ise Çin’in Dalian Üniversitesinde tasarım öğrenimi gören Li Huan ve arkadaşları tarafından yapılmış.

Sıradan bir egzersiz bisikleti ile çamaşır makinesini birleştiren Huan, günlük antrenmanınızı yaparken çamaşırlarınızı da yıkayabileceğiniz bir ürün ortaya koymuş. Yani egzersiz bisikleti ile çamaşır makinesi birleşince çamaşırlarda spor yaparken yıkanmış oluyor !

Standart bir çamaşır makinesi tamburunu egzersiz bisikletinin ön kısmına monte edip tamburu da bisiklet pedallarına bağlayan tasarımcı pedal çevirerek elde ettiğiniz enerji ile çamaşır makinesi tamburunun dönmesini sağlıyor. Bisiklet Çamaşır Makinesi, ekstra olarak üretilen enerji ile bisikletin önündeki dijital monitörün çalışmasını sağladığı gibi fazlasını da depolama özelliğine sahip. Bu özelliği sayesinde fazla enerji “Bike Washing Machine” ile daha sonra yıkanacak çamaşırlarda kullanılabiliyor.

Enerji tasarrufu sağlayan Bisiklet Çamaşır Makinesi gerçekten de kullanıcıların oldukça sıra dışı bir yöntemle kilo vermesini sağlıyor. Tasarım dünyası hakkında haberler yayımlayan Tuvie isimli haber sitesinde “Bike Washing Machine” in 45 dakika içinde çamaşırları yıkadığı ileri sürülüyor.

2015 yılından itibaren konsept tasarım aşamasında olan Bisiklet Çamaşır Makinesi bir gün üretilir mi bilmiyoruz ancak sürdürebilir yaşam trendinin gündelik hayat uyarlamaları her geçen gün daha fazla karşılaşacağımız bir fenomene dönüşmeye başladı. Ayrı ayrı vakit ayırdığımız işleri bir arada yapmamızı sağlayan bu ilginç tasarımlar her şeyin otomatikleştiği dünyada bir direnç noktası olarak görülüyor.

egzersiz-bisikleti-ile-camasir-makinesi-birlesince-camasirlarda-spor-yaparken-yikaniyor-designcoholic-1

Önceki yazımız 100 yıl dayanacak şekilde yapılmış karton ev Wikkelhouse tasarımı hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın