Eviniz için çok şık yatak odası tasarımları

Elbette herkes yaşamın yoğun akışından kaçmak ve yorgunluğunu gidermek için kullandığı yatak odasının çok şık olmasını ister. Evinizin yatak odası doğru şekilde tasarlandığında rahat bir nefes alacağınız, kaliteli şekilde dinleneceğiniz, evinizin en rahat mekanı haline gelecektir. Yanlış dekore edilen yatak odaları ise insanda bir karmaşa, yorgunluk veya rahatsızlık hissi uyandırır ve kaliteli şekilde dinlenebilmenizi zorlaştırır. Bu nedenle evinizin yatak odasını tasarlarken renklerden, kullanılan ufak dekorasyon eşyalarına, elbise dolabından yatağınıza ve hatta kullandığınız nevresimlere kadar olan her noktada düzenli, birbirini takip eden bir uyum yakalamalısınız.

Yatak odasını tasarlarken büyük bir odada karmaşa yaratabileceğiniz gibi, küçük bir odada da herşey olmasına rağmen ferah ve geniş bir atmosfer sağlayabilirsiniz. Özellikle günümüzde studyo dairelerin revaçta olduğu ve şehir içinde daire metrekare alanlarının küçüldüğünü düşünürsek yatak odası ve diğer odaların tasarımı, modeli ve dekorasyonu için oldukça özenli davranmak gerektiğini unutmamalıyız.

Yatak odasının, günün ciddi bir kısmının geçtiği bir oda olduğunu da unutmamak gerekir. Zira uyku süresi, ömrümüzün kayda değer bir kısmını kapsamaktadır. Her ne kadar uyku esnasında geçen süreyi bilincimiz algılayamasa da yaşamımızın ortalama üçte birlik kısmı uykuda geçiyor denebilir. Bu sebeple de kaliteli bir uyku çekmek için yatağınızın konforu olması ve yatak odası tasarımınızın düzeni bir hayli önemlidir. Çünkü uyku sağlığımız için de dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

KALİTELİ UYUMAK İÇİN YATAK ODASI TASARIMI NASIL OLMALIDIR ?

eviniz-icin-cok-sik-yatak-odasi-tasarimlari-designcoholic-01

Kaliteli bir uyku çekmek için yatak odasının tasarımı nasıl olmalıdır ? Yatağın yüksekliği, eşyaların odadaki konumu, ışıklandırma gibi etkenler mühim mi ? Diyebiliriz ki sağlıklı bir uyku için öncelikle geniş ve ortopedik bir yatak oldukça elzem. Evinizin mimari durumuna göre de yapay aydınlatma yerine doğal gün ışığından faydalanabilmek daha sağlıklı.

Eviniz için çok şık yatak odası tasarımlarınızı belirlerken estetik algısına da hitap edebilen, modern çizgileri olan yatak odası modellerini tercih etmeniz odanın daha şık ve ferah gözükmesini sağlar. Bu da insanda bir dinginlik hissi yaratılmasına olanarak sağlayarak kaliteli bir uykunun zeminini hazırlar.

EVİNİZ İÇİN ÇOK ŞIK YATAK ODASI TASARIMI NASIL OLUŞTURULUR ?

Öncelikle şık bir yatak odası tasarımı oluşturabilmeniz için yatak odanızın ferah bir atmosfere sahip olması ve bu hissi uyandırması gerekir. Bunun için ilk etapta mobilya seçiminizi yatak odanızı ferah tutacak şekilde yapmalısınız. Odaya koyacağınız fazladan bir komidin veya diğer mobilyalar alanı daraltabilir hatta yürüyüş ve hareket alanınızı kısıtlayabilir. Bu nedenle yatak odası mobilya seçimi yaparken az yer kaplayan, ihtiyacınıza yönelik mobilyaları tercih etmelisiniz.

ŞIK BİR YATAK ODASI NE RENK OLUR ?

eviniz-icin-cok-sik-yatak-odasi-tasarimlari-designcoholic-02

Renkler ve zevkler tartışılmaz ilkesinden yola çıkarak renk konusunda baskın yorumlar yapmamayı yeğliyoruz. Fakat yapılan bazı bilimsel çalışmalara göre mavi yatak odası takımlarının veya mavi ağırlıklı renklere sahip yatak odalarının insana ferahlık ve dinginlik hissi verdiğini de hatırlatmak isteriz. Parlak renkler iyi bir ruh hali oluşturuken, nötr renklerin de kullanılabileceğini ifade etmeliyiz. Mor, pembe ve kırmızının tonlarındaki renkler çok kadınsı olduğu için bu renkleri fazla tercih etmemekte fayda var. Bunların dışında şık bir yatak odası için yeşil ve gri renkleri de önerebiliriz.

Özetle, hayatımızda yeri olan önemli mekanlardan biri olan yatak odası herkesin kendine özel alanıdır. Bu özel alan ne kadar konforlu ne kadar göze hoş görünse o kadar kendimizi iyi hissederiz. Aşağıda paylaştığımız “eviniz için çok şık yatak odası tasarımları” fotoğraflarını incelediğinizde sizler de kendinize ait bu özel alanda belki de ufak dokunuşlarla şık bir yatak odası tasarımı yaratabilirsiniz. Doğru şekilde tasarlanan bir yatak odası bireyin özel hayatını ya da sosyal hayatını da etkileyeceği için yatak odası dekorasyonuna ayrı bir özen gösterilmesi önemlidir. Dilerseniz bu bilgilerden sonra şimdi de “eviniz için çok şık yatak odası tasarımları” fotoğraflarına biraz göz atalım.

İşte yatak odasını işlevsel ve şık bir şekilde tasarlamak için birbirinden güzel, çok şık yatak odası tasarımları.

Önceki yazımız Sıvı mıknatıstan tasarlanmış Ferrolic saat tasarımı hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın