Yer tasarruflu yatak odaları ve yatak modelleri

Günümüzde insanların modernleşmesi ile birlikte, geniş aileler artık yerini çekirdek ailelere bıraktı. Bunun sonucunda da evler, eskisi gibi büyük olmak yerine daha küçük ve kullanımı daha kolay, işlevsel evler şeklinde tasarımda yerini buldu. Bu nedenle insanlar, bu küçük evleri yerden tasarruf ederek planlamak durumunda kaldı.

Modernleşmenin haricinde, özellikle büyük şehirlerde yaşan pek çok insan da daha ekonomik olduğu için küçük evlere yerleşti. Eskiye kıyasla daha ufak tasarlanan bu evlerin odalarında da alandan yer tasarrufu yapmak evde yaşayanlar için neredeyse zorunlu hale geldi. Durum böyle olunca yer tasarrufunda insanlara yardımcı olabilecek dekorasyon çözümleri daha da önem kazanmaya başladı.

Kimileri için belki de zorunluluktan yerleşilen bu küçük evler, zaman zaman sıkıcı bir yaşam alanı haline gelebilir. Daracık mutfaklar, banyolar, gardropların sığmadığı yatak odaları, çekyat veya koltukları içine alamayan küçücük odalar ve sonuçta ortaya çıkan, dekroasyon anlayışını katleden, komik ve saçma sapan görüntüler. Aslında bu sıkıntıların hiç birini yaşamanıza gerek yok, zira doğru bir planlama ile alanları doğru şekilde değerlendirerek ufacık bir odayı bile oldukça ferah ve geniş, neredeyse saray konforunda düzenleyebilmeniz mümkün.

yer-tasarruflu-yatak-odalari-ve-yatak-modelleri-designcoholic-01

Özellikle ufak yatak odalarının dekorasyonu için öncelikle duvar rengi ve aydınlatmayla işe başlayabilirsiniz. Duvarlarda kullanacağınız açık ve parlak renkler, küçük yatak odanızın daha geniş algılanmasına yardımcı olur. Ayrıca duvarların tek bir kanadında duvar kağıdı da kullanabilirsiniz. Yatayda uzanan geometrik duvar kağıtları, küçük yatak odaları için tasarım fikirleri arasında.

Yer tasarruflu yatak odaları için yatak modelleri ve mobilyalar ise odaya uygun seçilmeli. Örneğin mobilyaları yatağa entegre etmek küçük yatak odalarında yer tasarrufu sağlayabilmenin oldukça doğru bir yolu. Yatak odanızda vazgeçmek istemediğiniz televizyon ya da bilgisayarınız için ayrı bir bölümü de yine mobilyalara uyarlayabilmek mümkün. Ama yatak odanızın ferah olmasını istiyorsanız “az eşya” konusunda titizlik göstermenizi tavsiye ederiz. Kalabalık, gereksiz mobilya ve fazlalıkların bulunduğu bir yatak odası, küçük alanları daha da karmaşık bir hale getirebilir. Duvara asacağınız tabloların ölçüsünü dik formlarda edinmeniz de yatak odanızın daha geniş gözükmesini sağlayacak unsurlar.

Yatak odalarında yer tasarrufu için en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz mobilyalar elbette yataklardır. Özellikle yer tasarrufu sağlayan yatak modelleri 2016 ve 2017 yıllarında daha da fazla talep görmeye başlayacak. Pek çok konuda hayatımızı kolaylaştıracak yer tasarruflu yataklar ilerleyen yıllarda, yerden yüksekte olarak tasarlanmış, çekmece şeklinde çekilince yatak olabilen, kapanınca tavana yapışan, sürükle-bırak yöntemiyle yer değiştiren tasarımlar ya da dolap içinden çıkan gizli yatak tasarımları olarak pek çok farklı tarz ve şekilde karşımıza çıkmaya başlayacak. Yerden tasarruf sağlayan bu yatak tasarımları sayesinde belkide yatak odanızı hem yatak hemde oturma odası gibi değerlendirecek hemde küçük evinize ekstradan bir oda daha kazandırmış olacaksınız.

yer-tasarruflu-yatak-odalari-ve-yatak-modelleri-designcoholic-02

Yer tasarruflu yatak odaları için yatakların dışında elbette elbise dolaplarından da yararlanmanız mümkün. Yatak odanızda büyük çok kapılı dolaplar yerine, sürgü kapılı elbise dolaplarını tercih ederek yatak odanızda büyük bir yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

yer-tasarruflu-yatak-odalari-ve-yatak-modelleri-designcoholic-03

Yatak başına, yan duvara veya yatak bazası altına depolama çözümleri de yerden tasarruf etmenizi sağlayacak alanlardır. Bu alanları ihtiyacınıza uygun olarak en doğru şekilde değerlendirmek de size yatak odanızda oldukça fazla yer açacaktır.

yer-tasarruflu-yatak-odalari-ve-yatak-modelleri-designcoholic-04

Ayrıca tuvalet ve makyaj masası yerine, duvara sabitlenen aç kapa masalardan tercih edebilir ve aksesuar, makyaj malzemelerinizi de dekoratif duvar raflarında depolayabilirsiniz.

Kısacası ufak yatak odası dekorasyonuna ve yer tasarruflu yatak odaları oluşturmaya başlamadan önce bazı alanları çok daha etkili kullanmak için en başından bir planlama yapmak sonra da uygun mobilyayı bulmak ya da özel olarak yaptırmak sizin için çok faydalı olacaktır. Evlerde şuan en sık kullanılan yer tasarruflu mobilyalar her ne kadar çekyatlar ve ranzalar olsa da bunlara alternatif olarak hem daha şık hem de daha kullanışlı birçok mobilya seçeneği var. Hem küçük hem büyük evlerde kullanılabilen bu yer tasarruflu mobilyalar görüntü açısından da artık oldukça tatmin edici oluyorlar.

Sizler de bu değişik ve yer tasarrufu sağlayan yatak modellerinden size en uygun olanına sahip olarak yatak odalarınızda yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Hem yerden tasarruf etmenizi sağlayacak hem de yatak odanıza farklı bir görünüm kazandıracak olan yer tasarrufu sağlayan yatak çeşitlerini sizler de çok beğeneceksiniz.

yer-tasarruflu-yatak-odalari-ve-yatak-modelleri-designcoholic-05

Küçük evler için harika bir avantaj sağlayan, çok hoşunuza gideceğini tahmin ettiğimiz bu yatak modellerini sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıdaki fotoğraf galerimizden yer tasarruflu yatak odaları ve yatak modellerini inceleyebilirsiniz. Kim bilir belki siz de bu fotoğraflardan ilham alır ve yatak odanıza şahane bir çözüm üretirsiniz.

Önceki yazımız Pet şişelerden yapılmış sallanan sandalye KusKus hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın